ZÁPISNÍK

V tomto zápisníku zachycuji některé události spojené s rozhlasem, tak jak jsem je zaznamenal na místě dění. Přináším subjektivní pohled na dané události vč. svých komentářů.  

Tradičně o víkendu kolem 18. května (v den zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v Československu) pořádá Český rozhlas Den otevřeních dveří. V letošním roce 18. květen vyšel přímo na sobotu, tak všechny budovy Českého rozhlasu otevřely dveře pro své posluchače.

Některé významné události z rozhlasové historie se nesmazatelně zapsali do dějin Českého národa. Mezi tato data patří i 5. květen 1945 a počátek Pražského povstání. Težko říct, jak by dopadlo povstání bez účasti rozhlasu. Sami němci rozhlasu přikládali velký význam proto se i snažili o jeho znovudobytí.

Pracovní povinnosti mě tentokrát zaváli až na Slovensko s průjezdem přes Bratislavu. Když jsem zjistil, že budu projíždět nedaleko rozhlasové pyramidy, tak bych to nebyl já, abych se tam nezastavil.

V roce stého výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v Československu se mi dostalo nesmírné cti a byl se mnou vysílán rozhovor o mém hobby a následně natočena reportáž o mé sbírce.

Vše započalo na konci dubna natáčením filmu Vlna před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské, který se proměnil opět po mnoha letech v Čs. rozhlas.

Na čtvrtek 5. května 2022 připadlo 77. výročí vypuknutí Pražského povstání za účasti rozhlasu. Jak připomíná pamětní deska na budově rozhlasu povstání začalo ve 12:33 hodin voláním rozhlasu o pomoc.