Rozhlasový víkend
Tradičně o víkendu kolem 18. května (v den zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v Československu) pořádá Český rozhlas Den otevřeních dveří. V letošním roce 18. květen vyšel přímo na sobotu, tak všechny budovy Českého rozhlasu otevřely dveře pro své posluchače.
Obdobně jak se říká, že každé pravidlo má svou výjimku, tak i otevřené dveře rozhlasových budov měly výjimky. Pražská budova rozhlasu v Karlíně Národní dům byl v rámci pražské části Open House otevřen jak v sobotu, tak i v neděli. Druhou výjimku kromě soboty otevřela své dveře budova Českého rozhlasu v Brně již v pátek po obědě a i v neděli. To vše v rámci oslav 100. výročí zahájení rozhlasového vysílání z Brna.
Pátek 17. května 2024 jsem se vydal do Brna hlavně na den Otevřených dveří v brněnském rozhlasu. Do Brna jsem záměrně přijel s předstihem a nebyl bych to já když jsem před budovou hlavního nádraží viděl tramvaj (pozn.: Zvažoval jsem jaké označení mám používat jestli místní nebo všeobecně český výraz jelikož oficiální označení i v Brně je tramvaj tak u tohoto označení zůstanu.) barvách tzv. Brněnského draka - tramvaj Rádia Krokodýl, tak jsem hned následujícím spojem jí pronásledoval až na konečnou, abych si jí mohl řádně nafotit. Bohužel počasí mi moc nepřálo celé dopoledne mrholilo, ale i tak se některé fotky podařily. Když jsem se chystal vrátit se do centra do rozhlasu, tak na smyčku přijela tramvaj Hitrádia, tak jsem celou anabáze focení opakoval.
Následně jsem navštívil budovu Českého rozhlasu v Brně na Beethovenově ulici. Sama budova je kulturní památkou tzv. Union banky. Budova je architektonicky velmi zajímavá. V rámci otevřených dveří jsem navštívil vysílání v největším brněnském studiu a včetně fonotéky a samotné střechy s výhledem na Brno.
O den později (sobota 18.5.2024) můj rozhlasový maraton pokračoval a to doslova dal by se pojmenovat heslem "3x Praha". Dopoledne jsem navštívil tradičně komplex budov Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech. Je to pomalu k nevíře že i po roce se budova proměnila a okruh byl mírně jiný. Následně jsem navštívil některé doprovodné programy vč. odpoledne (kdy jsem již tradičně si dal druhé kolo prohlídky a dozvěděl jsem se i pár novinek). A celý blok na vinohradech zakončila "prezentace - debata" webového portálu irozhlas.cz s projektem Ověřovna.
Po první prohlídce a nějakých doprovodných programech jsem se přesunul do nákupního prostoru Harfa, kde na střešní terase během MS v ledním hokeji které se konalo vedle v Pražské aréně odkud z podia Radiožurnál Sport vysílal před zápasový blok. Jelikož jsem to navštívil v době kdy už bylo po zápase tak podium bylo prázdné a na obrazovce běžel přenos z Ostravy. I přesto se mi povedlo udělat pár ilustračních fotek pro můj archiv.
Třetím pražském zastavení byla prohlídka Národního domu v Karlíně kde sídlí stanice Českého rozhlasu Rádio Praha (původně DAB Rádio Praha) a středočeské vysílání Region. Budova pro návštěvníky byl v rámci pražského programu Open House otevřena nejen v sobotu, ale i v neděli.
Obdobně jako jiné roky jsem si přivezl z prohlídek rozhlasových budov spoustu krásných zážitků a takovou tu energii do dalšího rozhlasového roku.
Už se těším na následující Den otevřených dveřích v květnu 2025. 😃