Tu Bratislava - Slovenský rozhlas

24.02.2024

Pracovní povinnosti mě tentokrát zaváli až na Slovensko s průjezdem přes Bratislavu. Když jsem zjistil, že budu projíždět nedaleko rozhlasové pyramidy, tak bych to nebyl já, abych se tam nezastavil.

Vidět kulturní památku, která je symbolem rozhlasu na Slovensku bylo pro mě jako pro některé vidět Eiffelovu věž nebo pyramidy (mimochodem to je také pyramida i když postavená na špičku.)

Samozřejmě vše začalo přejezdem státní hranice. První cca 10 km bylo dobře slyšitelné vysílání Českého rozhlasu Radiožurnálu, ale čím dál od hranic, se signál začal ztrácet. Tak jsem začal přelaďovat rádio s tím, že si poslechnu vysílání stanic na Slovensku. Po Všem možném ladění (mimochodem moc stanic na výběr nebylo) jsem zakotvil na stanici Slovenského rozhlasu stanice Rádio Slovensko.

Během odpoledne co jsem poslouchal pořad "Popoludní s rozhlasom" tak jsem dospěl k závěru, že program Radia Slovensko je tak trochu mix českého Radiožurnálu a Dvojky Českého rozhlasu, ale z mého pohledu to nemělo připomíná vysílání Českého rozhlasu koncem 90.let 20. století.

Když jsem nakonec zaparkoval neplánovaně na parkovišti u rozhlasu (mimochodem 1 hodina parkování vychází na 1,5 euro) abych si udělal pár fotek, tak jsem viděl něco, co jsem co jsem si myslel, že asi jen tak neuvidím. Přede mnou v celé majestátnosti stála rozhlasová pyramida architektonický skvost Slovenské architektury 80.let 20.století.

Obešel jsem budovu ze všech stran samořejmně jsem pořídil neskutečně velké množství fotek pořízených ze všech možných úhlů. Jelikož se v budově Slovenského rozhlasu nachází shop RTV (prodejna Rozhlasu a televize Slovenska) vchod do prodejny se nachází ve vstupní hale rozhlasové budovy.

Popravdě, když jsem viděl jak vypadá vstupní hala, tak jsem byl dost zklamán. Ano je to historická památka, tak musí vypadat dobově ale ošumtělost vnitřní haly je děsná až tísnivá.

I přes zklamání, které mi přinesl pohled na vstupní halu, tak jsem venkovním vzhledem budovy nadšený.

Pokud se člověk podívá na všechny detaily stavu budovy, tak je to smutný pohled. Potřebovala by obrovskou rekonstrukci jako před lety budova Českého rozhlasu na Vinohradech a dostala nový plašť v dobovém duchu. Jinak mimochodem prostor alespoň přední části budovy je nádherný a v době plné vegetace to musí být osvěžující asi nejen pro oko.

Všem podobným nadšenců do rozhlasového vysílání jako jsem já, doporučuji alespoň jako já, navštívit zvenčí rozhlasovou pyramidu v Bratislavě - je to něco úchvatného.

Obrácená pyramida je symbolem rozhlasu na Slovensku podobně jako tomu je pražský televizní vysílač Praha - město pro Žižkov nebo případně hotel a vysílač Ještěd.

Zdravím případné čtenáře i na Slovensku…