Od sexteta k SOČRu
Historické prapočátky Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) se začaly psát v roce 1925, kdy rozhlas zaměstnal prvních 6 hudebníků.
Takto Československý Radiojournal označil společný projekt evropských vysílacích stanic. Poprvé v historii v jedenáctém roce vysílání Československý rozhlas oslovil 19 evropských rozhlasových společností k vytvoření vánočního poselství.
O prvních rozhlasových vánocích v Českých zemích bylo v éteru ticho. Jelikož nebylo jednoduché pozvat účinkující do vzdálených Kbel v čase, kdy rodiny usedaly k štědrovečernímu stolu. Druhé rozhlasové vánoce už rozhlas slavil...
Vánoce jsou považovány v tzv. křesťanském světe za svátky klidu a míru. Skoro od počátku vysílání rozhlasu jsou součástí...
Přelom roku je období, které se těžko přesně určuje, ale pro naše archivní okénko jsem vybral období vánoc a silvestr...
Silvestr je nejen v rozhlase jen jeden den v roce a právě proto jsem kromě programových věstníků, materiálů spojených...
Historické prapočátky Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) se začaly psát v roce 1925, kdy rozhlas zaměstnal prvních 6 hudebníků.
Vánoce jsou považovány v tzv. křesťanském světe za svátky klidu a míru. Skoro od počátku vysílání rozhlasu jsou součástí programu. Přestože je rozhlas hlavní zvukové medium, tak materiálů s nádechem vánoc je málo. Přesto se mi povedlo něco málo najít.
S nápadem, aby rádio mělo svůj svátek přišla Španělská rozhlasová akademie. Nakonec UNESCO vyhlásilo koncem roku 2011, že bude 13. února, kdy v roce 1946 vzniklo Rádio Spojených národů /United Nations Radio/.
Silvestr je nejen v rozhlase jen jeden den v roce a právě proto jsem kromě programových věstníků, materiálů spojených s rozhlasem moc nenašel. Nabízím tedy aspoň to málo, co jsem našel.
Některé významné události z rozhlasové historie se nesmazatelně zapsali do dějin Českého národa. Mezi tato data patří i 5. květen 1945 a počátek Pražského povstání. Težko říct, jak by dopadlo povstání bez účasti rozhlasu. Sami němci rozhlasu přikládali velký význam proto se i snažili o jeho znovudobytí.
Pracovní povinnosti mě tentokrát zaváli až na Slovensko s průjezdem přes Bratislavu. Když jsem zjistil, že budu projíždět nedaleko rozhlasové pyramidy, tak bych to nebyl já, abych se tam nezastavil.
Okolnosti tomu chtěly, že jsem se letos při půlkulatém výročí 21. srpna 1968 nemohl bohužel zůčastnit osobně. Nebyl bych to já, abych nepřišel na to, abych byl aspoň na dálku přítomen.
V roce stého výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v Československu se mi dostalo nesmírné cti a byl se mnou vysílán rozhovor o mém hobby a následně natočena reportáž o mé sbírce.
S nápadem, aby rádio mělo svůj svátek přišla Španělská rozhlasová akademie. Nakonec UNESCO vyhlásilo koncem roku 2011, že bude 13. února, kdy v roce 1946 vzniklo Rádio Spojených národů /United Nations Radio/.
Tedy od 13. února 2012 si každý rok připomínáme Světový den rádia. Rádio je kolem nás každý den ať si to uvědomujeme nebo ne. O spousta bodech víme aniž bychom si uvědomili, že jsou spojené s rozhlasovým vysíláním. Těžko najdeme člověka v Česku, který by se denně nesetkal s nějakým bodem spojeným s rozhlasem.
Tyto webové stránky nabízejí jiný pohled na svět rozhlasu od počátku až po současnost. Nabízí můj vlastní pohled na zachycení rozhlasové současnosti, které se následně stává minulostí. Existuje známý citát, že nic není starší než včerejší noviny a u rozhlasu to platí dvojnásobně.
Rozhlasové vysílání mě fascinovalo již od dětství (nejdříve rozhlasové přijímače a později medium jako takové) aniž bych v tom viděl hlubší význam. Na prahu dospělosti jsem rozhlasovému vysílání propadl úplně.