Rozhlasová historie a součastnost...

...(ne)všední rozhlasové maličkosti, které nás provázejí každý den

Osvobození sovětskou armádou

Nacistické Německo sice kapitulovalo již 8. května 1945 a tento den je považován za konec 2. světové války v Evropě. Ruská armáda "osvobodila" Prahu až 9. května.....

Revoluční rozhlasové vysílání

"Je právě sechs hodin." Touto slavnou větou hlasatele pražského rozhlasu (5.května 1945) Zdenka Mančala, začalo něco, na co český národ čekal dlouhých 6 let.... 

Oslavy "pracujícího lidu"

Svátek práce před rokem 1989 se nesl na rozhlasových vlnách přenosem manifestací pracujícího lidu. Pro ukázku co rozhlas vysílal jsem vybral čtyři programové časopisy dva české a dva slovenské. Tak trochu náhody jednotlivé dvojice jsou v rozmezí čtyř a třech let.  

První časopis nás zavádí roku 1965, kdy oslavy 1. máje jsou vysílány na všech stanicích Česku. Na národním okruhu Praha a na federálních okruzích Československo I a Československo II.

Druhý časopis z české dvojce nás zavádí do roku 1969 a z jistého úhlu pohledu obálka časopisu Československý rozhlas přináší malý paradox. Na titulku je fotografie z oslav z 1. května 1968.  

Světový den rádia

S nápadem, aby rádio mělo svůj svátek přišla Španělská rozhlasová akademie. Nakonec UNESCO vyhlásilo koncem roku 2011, že bude 13. února, kdy v roce 1946 vzniklo Rádio Spojených národů /United Nations Radio/.

Tedy od 13. února 2012 si každý rok připomínáme Světový den rádia. Rádio je kolem nás každý den ať si to uvědomujeme nebo ne. O spousta bodech víme aniž bychom si uvědomili, že jsou spojené s rozhlasovým vysíláním. Těžko najdeme člověka v Česku, který by se denně nesetkal s nějakým bodem spojeným s rozhlasem.

Nacistické Německo sice kapitulovalo již 8. května 1945 a tento den je považován za konec 2. světové války v Evropě. Ruská armáda "osvobodila" Prahu až 9. května.

Rozsáhlé změny, které poznamenal Československý éter po Mnichovské dohodě v září 1938 vyvrcholily okupací zbytku Čech a Moravy v březnu 1939.

Vše započalo na konci dubna natáčením filmu Vlna před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské, který se proměnil opět po mnoha letech v Čs. rozhlas.

Na čtvrtek 5. května 2022 připadlo 77. výročí vypuknutí Pražského povstání za účasti rozhlasu. Jak připomíná pamětní deska na budově rozhlasu povstání začalo ve 12:33 hodin voláním rozhlasu o pomoc.

50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy připadlo na úterý. Bohužel politická situace v Česku zapříčinila, že jeden z řečníků byl i trestně obviněn premiér (A. Babiš). Jeho projev jsem přes obrovský zvukový protest, který vytvořili jeho odpůrci vůbec neslyšel. Ve výsledku jsem ani neměl zájem si tento projev poslechnout zpětně za záznamu.

O webu

Tyto webové stránky nabízejí jiný pohled na svět rozhlasu od počátku až po současnost. Nabízí můj vlastní pohled na zachycení rozhlasové současnosti, které se následně stává minulostí. Existuje známý citát, že nic není starší než včerejší noviny a u rozhlasu to platí dvojnásobně.

O mě

Rozhlasové vysílání mě fascinovalo již od dětství (nejdříve rozhlasové přijímače a později medium jako takové) aniž bych v tom viděl hlubší význam. Na prahu dospělosti jsem rozhlasovému vysílání propadl úplně.