Pietní akt k 51. výročí srpnových událostí

22.08.2019

Rok co rok se vždy 21. srpna se u budovy Českého rozhlasu koná pietní akt uctění památky obětem okupace vojsky Varšavského paktu z roku 1968.

Myslel jsem si po loňském kulatém 50 výročí, kdy projevy politiků byly vyloženě politické. Letošní projevy bylo dost zvláštní.

Jediný vyloženě apolitický projev pronesl pražský primátor Hřib, byla to velmi milá a popravdě příjemná když člověk slyšel z úst pražského zastupitele konečně normální projev nikoliv jak tomu bylo v dobách ex primátorky Krnáčové.

Bohužel z mého pohledu letos gen. ředitel Českého rozhlasu Zavoral sešel z cesty a víc rádoby komentoval současné geografickopolitické dění než hrdinství a význam rozhlasu. Jeho projev mě vyděsil hned z počátku, kdy jsem vycítil sympatie k současné vládě v čele s premiérem Babišem. (pozn. Tato sympatie nebyla vyslovena přímo ale z textu tzv. mezi řádky to na mně dělalo dojem.)

Nejhorší projev, který byl u budovy Českého rozhlasu letos pronesen byl projev předsedy poslanecké sněmovny Vondráčka. Jelikož se účastním pietního aktu u rozhlasu pravidelně rok co rok, tak musím s vyděšením konstatovat že jeho projev byl skoro normalizační. Takový jako bylo možno normalizačních politiků. Jediné s čím mohu souhlasit jsou bylo "..že vše začalo a končilo svobodou slova..." ale stejně na mně dělalo dojem, že si každý z nás vykládáme trochu jinak. Pokud budu vnímat obsah mezi řádky tak jsem z toho nabyl dojem že normalizace nebyla vlastně nic špatného. Vždyť bez podpory komunistů současná vláda by nemohla uvést věci státu do pořádku (jinak řečeno normalizovat)....

Pietní akt k 21. srpna 1968 zakončila řeč velvyslance Slovenské republiky v Praze Weisse, jeho projev bylo výstižný a připomněl hrůzu, kterou národy Československa před 51 lety prožili.

Kéž by všechny projevy politiků vždy při podobných akcích kterých jsou účastny se nesly v podobném duchu připomenutí důvodu setkání......