Pietní akt k 49. výročí srpnových událostí

23.08.2017

Letošní výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy mě donutilo se zamyslet na obsahem tohoto zápisníku. Byl jsem defakto postaven před rozhodnutí, zda tento příspěvek zůstane apolitický a v tomto článku přinesu jen holá fakta nebo ponechám průchod pocitům. Po malé úvaze jsem se rozhodl přihlásit k ideálům za které Češi v roce 1968 bojovali.

Každý rok, vždy 21. srpna pořádá Český rozhlas před historickou budovou na Vinohradech pietní akt k uctění památky obětí okupace vojsky Varšavského paktu ze srpna 1968. Letošní srpen připadl na pondělí , a na tom by nebylo nic neobvyklého.

Jako pravidelného účastníka mezi přihlížejícími jsem na ledasco z projevů politiků zvyklý. Ale letošní projevy byly z mého pohledu, tak nekorektní s ohledem na to, při jaké příležitosti byly proneseny.

Čistě nepolitický projev (tak jsem i očekával) měl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

A pak to bohužel začalo, projev jak předsedy poslanecké sněmovny Hamáčka následován místopředsedkyní senátu Horskou. Tyto projevy se dotkly srpnového výročí ,ale oba hovořící vnesli do svého proslovu komentář na adresu svého vládního partnera, případně na dresu současné vlády. To vše by člověk v zemi, kdy se očekávají volby, od politiku ještě chápal. Ale to, co pronesla náměstkyně primátorky hl. m. Prahy Eva Kislingerová , co má paměť sahá nemá před budovou rozhlasu na pietních aktech obdobu. Vše začalo již když náměstkyně začala s projevem. Jakým způsobem oslovila všechny. Samotný projev by se dal považovat za lidský, pokud by nebyl pronesen v souvislosti připomínající výročí, kdy svoboda projevů a myšlení byla potlačována na dalších dlouhých jedna dvacet let. Kam se hrabala sovětská propaganda?!?

Závěrem musím bohužel konstatovat, že snad za rok až si budeme připomínat 50. výročí srpnových událostí, tak na ně budeme moci vzpomenout za přispění nezávislých medií včetně svobodného Českého rozhlasu!