Pietní akt k 47. výročí srpnových událostí

24.08.2015

V pátek 21.srpna 2015 se konal již tradiční pietní akt před budou Českého rozhlasu na pražských Vinohradech k uctění památky obětem tzv. bratrské pomoci vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem, která vstoupila na území tehdejšího Československa aby zabránila tzv. kontrarevoluci a tím ukončili období tzv. Pražského jara 1968.

Československý rozhlas byl první, který krátce před druhou hodinou ranní informuje o vpádu vojsk Varšavského paktu a přes veškerou snahu okupantů a kolaborantů vydržel vysílat až do dopoledne z budovy na Vinohradské. Po zbytek srpnových dnů vysílal z utajených míst po celé Praze.

Československý rozhlas a následně Český rozhlas se stal možná právě proto jedním z výrazných symbolů srpnových událostí u kterého si každý rok toto nechvalné výročí Češi připomínají. Mnohdy je toto výročí v ústech politiků zneužito v jejich prospěch, ale naštěstí se najdou i tací řečníci, kteří vzpomenou na oběti a zklamání, které plynulo z pošlapání nadějí Čechů a Slováků během období dnes nazývaném Pražské jaro.