Osvobození sovětskou armádou
Nacistické Německo sice kapitulovalo již 8. května 1945 a tento den je považován za konec 2. světové války v Evropě. Ruská armáda "osvobodila" Prahu až 9. května.
Před rokem 1989 Československo oslavovalo den vítězství až 9. května bylo tomu již 1. výročí konce války v roce 1946. Po únoru 1948 dostává "Den vítezství" nový význam za jediným osvoboditeli byla prohlašovaná rudá armáda.




V době 20. výročí konce 2. světové války byla sovětská armáda oslavované v Československu ve velkém. Rozhlas vysílal speciální program ke dni vítězství. Zahraniční vysílání vydalo v angličtině speciální gramofonovou desku ke konci války kde mimo jiné jsou záběry z archivu o hlášení o vypálení Lidic nebo reportáž z příjezdu rudé armády do Prahy 9. května 1945.


O tři roky později a to 9. května 1969 oslavy osvobození rudou armádou byly více měně jen symbolické až nulové. Možná právě proto i obálka časopisu Československý rozhlas vyšla velmi neutrální kresbou nikoliv, jak bylo zvykem fotografiemi z příjezdu rudé armády do Prahy. Samostatný rozhlasový program nabízel spíše také neutrálně hudební programy ač třeba ruské hudby.
Na sobotu 9. května 1970 připadlo 25. výročí od konce 2. světové války. Programový časopis Československý rozhlas na titulku přináší fotografii sovětských vojáku v obležení výtajícího Českého lidu.
Rozhlas se již (pod plnou kontrolou normalizace) věnuje ve velké a přináší spoustu pořadu věnovaných osvobození Československa sovětskou armádou.


Úterý 9. května 1989 se naposled v Československém rozhlase v souvislosti s koncem 2. světové války hovoří o sovětské armádě jako jediném osvoboditeli Československa.
Na národní stanice PRAHA je vysílán pořad: Radiomost MOSKVA-PRAHA společný pořad Všesvazového rozhlasu v Moskvě a Čs. rozhlasem ke Dni vítězství nad fašistickým Německem.
Od 90. let 20. století Československý, potažmo Český rozhlas přináší zpravodajství o oslavách v širším konceptu ve formě klasického zpravodajství kde, kdy kdo.