Den architektury v karlínském rozhlase

19.11.2017

Do letošního ročníku Den architektury, který probíhal 30.9. - 10.10.2017 se zapojil již v pátek 29. září i Český rozhlas Regina DAB Praha. Jak ho sami rozhlasáci nazvali, konal se malý den otevřených dveří.

Prohlídky byly naplánovány od 16 do 17:30 hod. po 30 minutách. A já jsem samozřejmě u toho nemohl chybět J.

Jelikož karlínská budova byla již otevřena v květnu v rámci Open House, tak jsem si řekl, že se na budovu pokusím podívat tak trochu jinýma očima.

Navštívil jsem budovu hned v 16 hodin.Nejdříve nás průvodce zavedl do sklepa kde jsem se dozvěděl něco o historii budovy. Historie budovy skrývá dvě neslavné události které poznamenaly budovu po dlouhá léta až do dnešních dnů.

První událostí je že ve dnech 14. až 16. května 1921 zde se konal ustavující sjezd Komunistické strany Československa. Deska připomínající tuto událost pak byla umístěna na budově. Následně při rekonstrukci budovy památkáři trvali na zachování této desky, proto je umístěna stále v budově Karlínského rozhlasu umístěna ve sklepě.

Další neslavná historie se týká výhradně rozhlasového vysílání. Těsně před válkou Radiojournal koupil Národní dům v Karlíně pro účely rozhlasu pro Mělnický vysílač. Během války zde sídlil Řířšský rozhlas v Protektorátu Čechy a Morava.

Ve studiu A jsme se dozvěděli slavné momenty ze studia a to že ještě dnes toto studio má evropský význam. Nedávno zde natáčeli hudbu Dánové pro svůj seriál. (Po povodních bylo při rekonstrukci vybaveno studio nejmodřejší digitální technikou.)

Měl jsem možnost s ostatními návštěvníky projít po tzv. technickém schodišti, které původně sloužilo v dobách slávy Národního domu pro personál a obsluhu.

Následně při procházení budovy jsme navštívili jak vysílací pracoviště Reginy DAB Praha , tak slavnou zahradu, které prý sahala kdysi až k tramvajovým kolejím.

Když jsem se chystal se v pátek vydat na tento malý Den otevřených dveří, tak jsem tam jel s tím že si pořídím nějaké fotografie, co se mi nepovedli v květnu. Nečekal jsem nic extra zajímavého, ale stalo se.

Jsem rád že jsem se vydal do Karlínské budovy a dozvěděl jsem se něco více o historii budovy než jen suchá data, které najdete u architektonických památek.

Co říci (napsat) na závěr, jen snad, stálo to za to a tentokrát by si tady našel každý to svoje, ne jen milovníci rádia či architektury ale i zajímavostí.