REVOLUČNÍ ROZHLASOVÉ VYSÍLÁNÍ V KVĚTNU 1945
"Je právě sechs hodin." Touto slavnou větou hlasatele pražského rozhlasu Zdenka Mančala, začalo něco, na co český národ čekal dlouhých 6 let.
Samotné revoluční vysílání započalo 12:33 hodin. Stalé víc než po sedmi desítkách let je stále významné období rozhlasu.
Pokusím se nabídnout několik dokumentů, předmětů a míst které odkazují na revoluční vysílání rozhlasu ať ze samotného května 1945, tak i z dob nedávných odkazující na květnové vysílání.
Pamětní deska na budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě připomíná zahájení revolučního vysílání pražského rozhlasu. Další deskou která připomíná revoluční rozhlas je deska umístěna u Husova sboru, který se stal i útočištěm revolučního rozhlasu. Za zmínku stojí i památník Strašnického vysílače a vysílače Liblice u Českého Brodu.
Při oslavě 70. výročí pražského povstání na historické budově zavlály vlajky spojenců obdobně jako v květnu 1945. V muzeu Českého rozhlasu bylo možné vidět stejnokroj četnictva, vládního vojska a policie v době pražského povstání.
Existuje několik publikací, které připomínají Pražské povstání a hlavně úlohu rozhlasu v něm. Jak připomíná obálka časopisu Náš rozhlas z května 1945, tak Československý rozhlas 1. výročí pražského povstání věnoval velkou pozornost.
V den 70. výročí vypuknutí pražského povstání byl k vidění na Staroměském náměstí v Praze tzv. stíhač tanku, který hrál významnou roli v boji o pražský rozhlas. V roce 2017 je objevila na trhu pro modeláře limitovaná edice jeho modelu.